За всеки започващ да навлиза в темата за AI и ML е важно да започне от тук и да не слагаме знак за равенство между двата термина.
Какво е Изкуствен Интелект и кога е създаден AI?
И така AI – Изкуствения интелект е цяла област, която изучава как способността за разсъждаване и обработване на информацията присъщи на човека (естествения интелект) може да се симулира от компютър.
Терминът AI e използван за първи път през 1955 на летен компютърен семинар в Dartmouth College., а за негово раждане се приема годината 1950
(5 години по-рано) с появата на Тестът на Tюринг.
Самия тест се състои в това веднъж влезли в диалог човек и машина – човекът да остане с впечатление, че срещу него също стои човек.
Видове Изкуствен Интелект
Три са основните разделения:
- слаб Narrow AI – това е изкуствен интелект , който може да изпълнява само определена задача или група от задачи, за които е програмиран или обучен. Той не притежава човешки чувства, съзнание или творчески способности. Пример за това са асистенти като Siri и Google Alexa
- силен General AI– това е интелект, който може да разбира и изпълнява всякакви задачи, които човек може да изпълни.
- супер силен Super AI– Това е вид изкуствен интелект с общо предназначение, който може да се учи, да разсъждава, да планира и да създава изкуство.
Какво е Машинно самообучение (ML)?
Машинното самообучение е част от AI, която се занимава с алгоритмите и изчисленията нужни, за да се правят прогнози. За видовете ML и как точно можем да създадем програми, които “програмират непрограмируемото ” и правят прогнози ще пиша скоро. А дотогава ще кажа, че съществуват вече доста библиотеки, които помагат за това:
- ML.NET -библиотека с готови алгоритми на Майкрософт
- Pandas: -библиотека за анализ на данни
- Numpy: библиотека за линейни математически изчисления
- Matplotlib: библиотека за визуализация на данни
- Scikit-Learn: библиотека с готови алгоритми
- TensorFlow и PyTorch : библиотека за невронни мрежи